Pırlanta Mücevher seçerken, karar vermeniz gereken en büyük meselelerden biri, satın alacağınız pırlantanın kaç karat olacağıdır.

Bu; bütçenizi, tarzınızı ve beklentilerinizi dikkatlice dengelemenizi gerektirecektir. Bu rehberde, karatın pırlanta ebatlarını ve bütçeleri nasıl etkilediğini; hem nişan yüzüklerine, hem küpelere hem de kolyelere değinerek açıklayacağız. Üstelik, daha küçük bütçeler ve bilinçli tasarrufçular için başka alternatiflerden de bahsedeceğiz.

Bir Nişan Yüzüğü İçin Alacağım Pırlanta Kaç Karat Olmalı?

Bir nişan yüzüğü için karatla ilgili beklentiler, genellikle pırlanta fiyatlarının gerçeğiyle çelişir.Seçeneklerinizi dikkatlice değerlendirmeli ve küçük pırlantalı yüzüklerin bile zarif ve ışıltılı olabileceğini unutmamalısınız. Zira, ağırlıktaki küçük değişiklikleri fark etmek zor olabilir. Örneğin, aşağıdaki görseldeki pırlanta oldukça büyük; 1.50 karat bir pırlantadır ama bazı nişan yüzüğü tasarımları, çok daha küçük taşları, bu taştan bile daha büyük gösterebilir.

Şunu unutmayın ki, yüzüğün tasarımı bile başlı başına bir miktar paraya mal olur. Basit bir tek taş yüzüğün en ucuz fiyatı 250$ civarındadır. Bir pave halka veya haleli bir tasarım, bu fiyatı 1500$’a çıkartır.  Daha girift tasarımlar ve vurgu için fazladan pırlantaların veya renkli taşların kullanılması, tasarımın fiyatını daha da arttırır. Bu yüzden, pırlantanızı bulmadan önce nişan yüzüğünüzün tasarımına karar vermeniz en doğrusu olacaktır.

Eğer ne istediğinizden emin değilseniz, James Allen’ın ilham galerisini (Mücevherler Sayfamızı) inceleyerek, diğerlerinin benzer bir bütçeyle neler yaptığını görün. Buna ek olarak, farklı pırlanta şekillerini de değerlendirin. Geleneksel yuvarlak kesim kadar popüler ve pırıltılı olmasa da, diğer süslü kesimler de gün geçtikçe daha popüler olmaktadır ve pek çok farklı kesim pırlanta da yuvarlak kesim kadar ışıltılıdır. Üstelik süslü şekiller, aynı karatta olmasına rağmen, yuvarlak kesimlerden %20 ila 40 daha ucuz olabilir.

Pırlanta Karat ne demektir? Karatlarla İlgili Bir Not

Şunu unutmayın ki, karatlar bir pırlantanın ağırlığını ölçmek için kullanılır; açılarını veya boyutunu ölçmek için değil. Ancak, yine de yuvarlak kesim bir pırlantanın karatı, ebatı hakkında da fikir verebilir. Farklı karat ağırlıklarındaki farklı kesim pırlantalar için ebat tahminlerini aşağıda görebilirsiniz.

0.10-0.40 Karat

1000 doların altında bir pırlanta bütçesi için, muhtemelen 0.50 karatın altındaki pırlantalara bakmanız gerekecektir. Bu aralıktaki yuvarlak pırlantalar 5 mm’nin altında olmasına rağmen, yine de inanılmaz derecede ışıltılı olabilirler. Düşük berraklık ve renk derecelerini seçmek, bulabileceğiniz en büyük pırlantayı bulmanızı sağlayacaktır zira bu ağırlık aralığında, berraklık ve rengin yüzüğün güzelliğine etkisi çok da fazla olmaz.

0.10 karatlık çok küçük pırlantalardan zarif, sade ve abartısız yüzükler çıkabilir. Minimalist bir tarzınız varsa, bu tam size göre olabilir.

Biraz daha büyük pırlantalar, nişan yüzüğü için en seçkin tercihtir.

0.50 Karat

Yarım karat pırlantalar, nişan yüzükleri için oldukça popüler bir seçimdir. 1000 dolarlık bir pırlanta bütçesi ile iyi performansa sahip, yarım karatlık yuvarlak kesim bir yüzük bulabilirsiniz. Bu karatta, tek taş kendini gösterecektir, yine de; ekstra ışıltı için haleli tasarımlar daha doğru bir tercih olabilir.

0.70 Karat

Ebat ve fiyat arasındaki çekişmede güzel bir yeri olan 0.70 karat pırlantalardan harika nişan yüzükleri yaratılabilir. 2000 dolarlık bir bütçe, bu ağırlıkta iyi bir pırlanta bulmanız için yeterlidir.

 Orta taşa yaklaştıkça incelen bir halka tasarımı, orta taşınızı da olduğundan büyük gösterecektir.

 0.90 Karat

Neredeyse 1 karata tekabül eden 0.90 karat; 1 karat pırlantadan tasarruf etmek isteyenler için oldukça popüler bir seçimdir. Biri, tutup da pırlantanızı tartmadığı sürece, 1 karatın altında olduğunu kimse anlayamaz ve 1 karat olduğunda fırlayan fiyat da göz önüne alındığında, 0.90 karat, tasarruf etmek isteyenler için oldukça cazip bir seçimdir. Ancak, pek çok tüketici 0.90 karat tercih ettiğinden, bu aralıktaki pırlantalarda da bir fiyat artışı oluşmuştur. İyi kesilmiş 90 karatlık bir pırlanta için, 3000 – 4000 doları gözden çıkartmanız gerekmektedir.

 Basit bir tek taş yüzük, bu ebatta bir pırlanta için klasik bir görünüm.

1.00 Karat

En popüler ağırlık olduğundan, pırlantalar 1 karat olduğunda fiyatları da fırlar. Fiyatlar, özellikle yuvarlak kesim pırlantalar için çok yüksektir dolayısıyla bu ağırlıkta, tercihinizi değişik süslü kesimlerden yana kullanırsanız, tasarruf etmiş olursunuz. 4500 dolarlık bir bütçe ile çok güzel bir 1 karat pırlanta bulabilirsiniz. Ancak, berraklık ve renkten ödün verecek olursanız, 3000 dolara da 1 karat pırlanta bulmanız mümkündür.

 1 karat orta taşı bulunan üç taşlı yüzük. Yan taşlar, orta taşı gölgelemiyor.

1.25 Karat

Bir karatın biraz üzerindeki boyutlar genellikle görmezden gelinir. İlk defa pırlanta alacak olup da 1 karatlık bir pırlantayı hedefleyen alıcılar, bütçelerinde yer olduğunu fark ettiklerinde, genellikle daha yüksek renk veya berraklık derecelerini tercih ederler. Neden daha yüksek bir karat seçmesinler ki? Bu ağırlıkta bir pırlanta, 1 karatlık bir pırlantadan fark edilebilecek ölçüde büyük ve çok daha ışıltılı görünür. 6500 dolarlık bir bütçe ile 1.25 karat civarı, kusursuz performansta bir pırlanta bulabilirsiniz. Daha düşük renk derecesi ile 4000 dolara da harika bir pırlanta bulunabilir.

 1.30 karatlık pırlantaya yaklaştıkça incelen bu tek taş halkada taş olduğundan da büyük görünmektedir.

 1.50 Karat

1.50 karatta, pırlanta çok büyük görünmeye başlar ve ışıltısı inanılmaz derecede dikkat çeker. Şüphesiz bu ebatlarda bir pırlanta, yüklü bir fiyat ile gelir.  Neredeyse renksiz derecede, 1.50 karatlık iyi kesim yuvarlak bir pırlantanın fiyatı yaklaşık 9000 dolardır. Eğer renkten ödün verecek olursanız, 5500 dolarlık bir bütçe de işinizi görebilir.

1.50-ct - what carat diamond should I choose

1.30 karat pırlantanın incelen halkasının aksine, 1.50 karatlık pırlantanın daha kalın olan bu metal halkası, taşı biraz küçük göstermiş.

2.00 Karat

Büyük ve dikkat çekici bir pırlanta arıyorsanız, 2 karat sizin için idealdir. Bu ağırlıkta, yuvarlak bir pırlantanın çapı, 8mm’nin biraz üzerinde olur (10 mm = 1 cm). Ancak, bu ebatta iyi kesim bir pırlanta bulmak biraz zordur. Ne aradığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Çok ışıltılı bir pırlanta için, en az 16.000$’lık bir bütçeniz olmalıdır. Renkten ödün vererek önemli ölçüde tasarruf yapabilirsiniz ve 9000$-10.000$’a renkli altın tasarımlı güzel bir pırlanta bulabilirsiniz.

3.00 Karat

Fazlasıyla göz alıcı bir yüzük için, 3 karatlık bir pırlanta tercih edebilirsiniz. Bu karat ile şovun yıldızı olacağınız garantidir. Ancak böyle büyük bir taşın, fiyatı da büyüktür. Kusursuz kesim ve renkte 3 karatlık bir pırlanta için 35.000$’lık bir bütçe gerekmektedir. Ancak 23.000$’a da daha düşük renk derecelerinde bir pırlanta bulmanız mümkündür.

 3 karat pırlantadan yapılmış büyük ve çarpıcı bir nişan yüzüğü

5.00 Karat

Eğer sizi sadece ünlülerin seçtiği ebatlar mutlu edecekse, aradığınız ağırlık, 5 ve üzeri karatlardır. Bu ağırlıkta, pırlantalar sadece büyük olmakla ve göz almakla kalmaz aynı zamanda çok da nadir bulunurlar. Bu karatta yüksek performans bir pırlanta bulmak çok daha zordur. Bu ebatta, 60.000$ ila 100.000$ arası bir bütçe, iyi kesim bir pırlanta bulmanıza yetebilir.  Bu görseldeki gibi 5 karatta olan her pırlantanın, tonlarca ışıltısı olur.

Küpe İçin Kaç Karat Pırlanta İdealdir?

Pırlanta küpeler, toplam karat ağırlığı üzerinden satılır (ctw). Bu demektir ki, her bir kulaktaki pırlantanın yaklaşık ağırlığını bilmek için, toplam ağırlığı ikiye bölmek gerekir.

0.25 ct 0.33 ct 0.50 ct 1 ct ve 2 ct küpeler

0.10-0.25 Karat Ağırlığı

Bu ağırlıktaki pırlantalar oldukça küçüktür. Bu, bir çocuk hediyesi olarak veya abartısız takı sevenler için uygundur. Bu ebatlarda ışıltılı, iyi kesim, yuvarlak pırlantalı altın tasarım küpelerin fiyatı, 100$ ile 400$ arası değişmektedir.

0.30-0.50 Karat Toplam Ağırlığı

Karatı yükselen pırlantalar, daha fark edilir olsa da, bu aralıktaki pırlantalar yine de küçük ama zarif görünür. Bu karat, ilk pırlanta küpe tecrübesi için idealdir. Bu ebatlardaki küpelerin fiyatı 300$ ila 800$ arasındadır.

0.75 Karat Toplam Ağırlığı

Bu ebatta, pırlantaların çapı 4mm’den büyük olur ve dikkat çekiciliği ile birlikte, fiyatı da artar. Bu ebattaki küpeler 1.000$ ila 2.000$ arasındadır.

1.00 Karat Ağırlığı

1 karata çıktığınızda, her bir pırlantanın çapı 5mm’yi geçer. Pırlanta küpeler için göz alıcı ve güzel bir ebattır. Ancak, fiyat etiketleri de göze batar. İyi kesim pırlantalarla yapılmış hazır küpelerin fiyatları 1.500$ ila 4000$ arasındadır. Bu ağırlıkta, seçeceğiniz pırlantalardan istediğiniz modelde küpe yapacak bir tasarımcı da bulabilirsiniz. Pırlantalara bu kadar harcama yapmadan önce, derece raporlarını incelemeli ve performans videolarını izlemelisiniz.

1.50 Karat Toplam Ağırlığı

1.50 karata gelindiğinde, her bir küpe fark edilecek ölçüde büyük olur ve tonlarca ışıltısı olur. Yaklaşık 6mm çapı ile bu pırlantalar küçük kulaklarda fazlasıyla büyük görünür ama daha büyük kulaklar için de kulak memesini saklama görevini üstlenir. Bu ağırlık için de, laboratuvar tarafından derecelendirilmiş pırlantaları tercih etmelisiniz. 1.50 karat ağırlığındaki pırlanta küpeler için en az 4.000$ harcamanız gerekir.

2.00 Karat Toplam Ağırlığı

2.00 karat ağırlıkta her bir pırlanta, 1 karat gelir ve hem büyük, hem de ışıltılı görünür. Eğer 2 karat ağırlığında pırlanta küpe arıyorsanız, alacağınız küpelerin saygın laboratuvarlardan gelecek derecelendirme raporları olduğundan emin olmalısınız. Bu ebatta, iyi kesim yuvarlak pırlantalar en az 7.000$ tutar.

Bir Kolye İçin Kaç Karat Pırlanta İdealdir?

Herkesin farklı tercihleri ​​ve farklı boyun ölçüleri olduğu için kolye boyutunu seçmek zordur. Kendiniz için bir kolye satın alıyorsanız, neyi beğendiğinizi görmek için bir mağazada farklı çeşitleri deneyebilirsiniz. Ancak, eğer daha büyük ebatlı bir pırlantaya aşık olduysanız, online alışveriş yaparak tasarruf etmiş olursunuz.

Eğer tek taş bir kolyeyi hediye olarak alacaksanız, kaç karat pırlantanın en güzel olduğunu belirlemek için diğer kolyelere de göz atmalısınız. Aynı zamanda bunun bir özel gün hediyesi mi yoksa günlük kullanım için mi olacağına da karar vermelisiniz.

0.05-0.10 Karat

Boynun boğaz kısmında duran küçük pırlantalar, herhangi bir kıyafete ışıltı ve zarafet katar. Bu karat, abartısız ve zarif takılar sevenler için idealdir. Altın bir zincirle, bu aralıklardaki tek taş bir pırlantanın fiyatı 150$ ila 500$ arasındadır.

0.25 Karat

0.25 karatlık yuvarlak bir pırlantanın çapı yaklaşık 4mm olur. Fark edilebilirlik açısından çok uygun bir ebattır ancak gösterişli bir kolye değildir. Bazıları için günlük kullanımda ideal olabilir. Bu ağırlıkta bir kolyenin fiyatı 450$ ila 700$ arasındadır.

0.50 Karat

Yarım karat yuvarlak pırlanta, hem günlük kullanım hem de özel kullanım için kusursuz ve dikkat çekicidir. 5mm çapı olan bir pırlantanın ışıltısı da çok olur.  1500$’lık bir bütçe ile güzel bir yarım karat pırlanta bulabilirsiniz. Bu ağırlıkta, taşı ve stilini kendinizin belirleyeceği bir tasarımcı ile de çalışabilirsiniz.

0.75 Karat

Yaklaşık 5.7 mm’lik bir çapı olan bir kolye, şüphesiz tüm iltifatları toplayacaktır. İster günlük, ister özel kullanım olsun, bu pırlantanın ışıltısı da çok fazla olacaktır. Hatta bazı kombinler için aşırıya kaçacaktır. Bu ağırlıkta, ışıltısından emin olmak için pırlantanızı kendiniz seçin. Bu ebattaki kolyenin fiyatı yaklaşık 2000$ civarındadır.

1.00 Karat

Daha fazla ışıltı isteyenler için en ideal ebat 1 karat olabilir. 6.5 mm’lik çapıyla, kotlar ve t-shirtler ile kombin edebileceğiniz bir pırlanta kolyenin en üst sınırı budur. Tabi bu ağırlığa gelindiğinde, fiyat da artar. 1 karat pırlanta küpenin fiyatı en az 4000$ olacaktır.

1.50 Karat ve Üstü

Karatlar büyüdükçe, pırlantalar çok daha fazla parlamaya başlar ve günlük kullanım için uygun olmaktan uzaklaşır. Yine de bazıları 1.50 karat pırlanta bir kolyeyi gösterişli iş yerlerinde kullanmayı sever.

Kolyelerde, pırlanta ebatının sınırı yoktur. Parmakların ve kulakların aksine; boyun, ağır takıları da taşıyabilir.

Pırlanta Takıları Nereden Almalıyım?

Kaç karat pırlanta alacağınıza bakmaksızın, pırlantayı satın almadan önce görmeniz gerekmektedir. Bir pırlantanın değeri, öncelikle kesiminden ve performansından gelir. Dolayısıyla alışveriş esnasında pırlantanın parlaklığını gözlerinizle görmeniz son derece önemlidir.

Sorunuz ?
1
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhaba, hangi ofisimiz ile sizlere nasıl yardımcı olabiliriz ?