YÜKSEK PERFORMANS (IDEAL KESIM) PIRLANTALAR: PARAYA DEĞIYOR MU YOKSA ABARTILI MI?

Eğer bir pırlanta yüzük, pırlanta mücevher alışverişine çıkmışsanız, muhtemelen ‘Yüksek Performans’ (ideal kesim) pırlanta terimini duymuşsunuzdur. Bu taşlar, kusursuz simetrik olarak pazarlanır. Ama bu pırlantalar daha yüksek bir fiyat etiketine gerçekten değer mi yoksa tüm bunlar reklam, göz boyama ve abartı mı? Şimdi bu pırlantaları, diğer taşlardan farklı kılan şeylerin ne olduğunu ve satın almaya değip değmeyeceğini anlatacağız.

VG kesim Pırlanta ile Excellent (İdeal kesim) karşılaştırması

VG kesim Pırlanta ile Excellent (İdeal kesim) karşılaştırması

VG kesim Pırlanta ile Excellent (İdeal kesim) karşılaştırması

Yüksek Performanslı (İdeal Kesim) Pırlantalar Nelerdir? 

Yüksek performans (İdeal kesim) terimi, kusursuz veya ideal kesim bazında, Gemological Institute of America (GIA- Amerika Gemoloji Enstitüsü) ve American Gem Society (AGS- Amerika Mücevher Topluluğu) kriterlerindeki dereceleri aşan pırlantalardır.

Crafted by Infinity, Belçika’nın Antwerp şehrinin dışında bulunan, dünyanın en büyük yüksek performans (ideal kesim) pırlanta tasarımcısı ve distribütörüdür. Çok iyi berraklığa ve renge sahip kaba taşları elle seçerek işlemlerine başlarlar. Daha sonra, bu seçilmiş pırlantaların diğer pırlantalardan daha pürüzsüz, renksiz ve temiz görünmesini sağlamak için, hassas şekillendirme teknikleri uygularlar.

Tüm Karborit ler İDEAL kesimdir bu arada. 1.5 ct üstü Belçika da kesilmektedir.

Standart Pırlanta Kesimi (VG Kesim) Nasıldır?

Normalde bir elmas kesicisi, taşı sadece kusurlarını düzeltmek için değil, aynı zamanda parlaklığını, ışıltısını ve alevini de ortaya çıkartmak için keser. Sonuç olarak, iki adet kesilmiş pırlanta, birbirinin tamı tamına aynısı olmaz. Biri zümrüt kesimde olduğu zaman daha güzel görünürken diğeri yuvarlak kesimde daha iyi görünebilir. Aynı kesimdeki pırlantalar aynı şekle sahip olsalar da, birbirinden farklı görünür. Örneğin ovaller ve damlalar birbirinin aynısı bir fasetlemeye sahip olmayabilir. Aşağıdaki iki ovale bakalım ve pırlantaların nasıl birbirinin tıpatıp aynısı şeklinde kesilemeyeceğini görelim.

.F renginde, SI1 berraklığında, 1.01-karat oval-kesim pırlanta. .

Standart yuvarlak pırlantalar bile fasetlemede çeşitlilik gösterebilir. Bir pırlantanın köşkü (pavilion denmiş) çok derin veya çok sığ kesilmiş olabilir veya bir başka pırlantadaki masa (table denmiş),diğerinden büyük olabilir. Örneğin, aşağıdaki pırlantaların her ikisi de GIA dereceli kusursuz kesim olmasına rağmen masa ölçülerindeki farka bakalım:H renginde, SI1 berraklığında, 1.01-karat yuvarlak pırlanta, kusursuz kesim.

Yüksek Performans (ideal kesim) Pırlantalar Nasıl Kesilir? 

Tüm Yüksek Performans (ideal kesim) yuvarlak pırlantalar, 57 fasetli parlak bir kesime sahiptir. Elmas kesiciler, kalp ve ok desenlerini kullanarak, her bir Yüksek Performanslı (ideal kesim) pırlantanın simetrik ve tamamen aynı olmasını sağlamak için hassas araçlar kullanır. ‘Kalpler ve oklar’ neredeyse kusursuz bir simetrisi olan hassas bir kesim biçimidir. Özel bir büyüteçle pırlantaya baktığınızda, belli bir açıdan, yukarıdan oklar ve aşağıdan kalpler görürsünüz. Aslında, direkt aşağıya odaklandığınızda, bu okları normal ışıkta bile görebilirsiniz.

 Bu geniş halkada, 0.72 karatlık pırlanta – erkek nişan yüzüğü olarak kusursuz bir ok deseni sergilemektedir.

Aşağıda, bu 1.20 karatlık True Hearts TM markalı Yüksek Performans (ideal kesim) pırlantaya, orantılı mercekle bakınca, kalp desenini ve ok desenini görebilirsiniz.Kalp deseni görünümü, J renk, SI1 berraklık, 1.20-ct True Hearts™ Ideal pırlanta. .

Yüksek Performans (İdeal Kesim) Pırlantaların Renkleri Daha Mı İyidir? 

Bu sorunun cevabı biraz karışık olabilir. Kesilmeden önce, Yüksek Performans (İdeal Kesim) pırlantalar, zaten müstesna renklerinden ötürü seçilir. Yine de, taşlarda nitrojenden dolayı hafif sarımsı tonlama olabilir. Bu, tüm renksiz veya beyaz pırlantaların gerçeğidir. Pırlanta oluşurken ne kadar nitrojen varsa, pırlantanın görünümü de o kadar sarı tonda olacaktır. Beyaz pırlantalar, D’den Z’ye harf ile derecelendirilir. D’den F’ye doğru, ‘renksiz’; N’den Z’ye doğru ‘çok hafif sarı’ şeklinde sınıflandırılır. Beyaz pırlantalar için, pırlanta ne kadar renksiz olursa, renk derecesi de o kadar yüksek olur. (Pembe ve mavi gibi süslü renkli pırlantaların farklı bir renk derecelendirme sistemi vardır.)

Crafted by Infinity’e göre, Yüksek Performans (ideal kesim) Pırlanta ve Karborit’in hassas kesimi, bakan kişiye daha fazla ışık yansıtır ve pırlantanın daha beyaz görünmesini sağlar.  Bunun sonucunda, Yüksek Performans (ideal kesim) pırlanta, GIA veya AGS emsallerinden iki harfli derecelendirmelerle daha beyaz olabilir.Örneğin, (renksiz grubunun sadece biraz altında bir derece olan) G dereceli bir Yüksek Performans (ideal kesim) pırlanta, Yüksek Performans ve ideal kesim olmayan E dereceli bir pırlanta kadar renksiz görünür. Genellikle, daha yüksek renk dereceleri, daha pahalı pırlantalar anlamına gelir.

Yüksek Performans (ideal kesim) bir Pırlantada Berraklık Nasıl Olur? 

Pırlantaların, doğal olarak kusurları vardır. Bu kusurlar, ışığın taşın içinden serbest geçişini etkiler. ‘Flawless’ yani Kusursuz anlamına gelen ‘F’ dereceli pırlantaların bile inklüzyonları vardır ve bunlar, 10x’ten büyük oranda büyütmeyle görülebilir.  (10x, pırlantanın berraklık derecesi için standart büyütme oranıdır.)

Pırlantanın berraklık derecesi ne kadar düşük olursa, kusuru da o kadar büyük veya fazla olur. Ancak yine de düşük berraklık derecelerinde lekesiz taş bulmak mümkün olabilir. Lekesiz bir pırlantanın, çıplak gözle görülebilen hiçbir tortusu yoktur. Çok küçük (VS2) inklüzyonları olan ve orta aralıktaki berraklık derecesine sahip pırlantalar bile göz kamaştırıcı görünebilir. Tabii ki daha yüksek derecelerde lekesiz taş bulmak daha kolay olur. Lekesiz taşları VS2’den düşük aralıklı derecelerde de bulmak mümkündür ancak bunu başarabilmek için, çok esaslı bir araştırma yapmak gerekir.

Diğer yandan, Yüksek Performans (ideal kesim) pırlantalarda SI1 derecesi, (Slightly Included; yani ‘Nispeten Dahil’ edilmiş) düşük aralıklı bir derecedir. Genellikle düşüş berraklık derecesi olan bir pırlanta, çok daha az paraya mal olur; kusurları görebilseniz de, göremeseniz de.

Yüksek Performans (ideal kesim) pırlantalarda ise, bulanık görünüme neden olabilecek herhangi bir pus veya floresan olmadığı garantilidir.

Bu 1.06 karat H renkli SI1 berraklığa sahip pırlantanın bazı açık renkli katmanları olsa da, Yüksek Performans (ideal kesim) True Hearts TM kesiminin verdiği parlaklık ve ışıltı, bunu gizlemesine yardımcı olur. Özellikle de çevirdiğinizde. Bu taş, bir yüzüğe yerleştirildiğinde, tamamen lekesiz görünecektir.  

Fiyat Farkı Nedir?

Genellikle, Yüksek Performans (ideal kesim) bir pırlanta, aynı karatta GIA veya AGS dereceli kusursuz veya ideal kesim bir pırlantadan çok daha pahalıya gelir. Mesela 1 karat E renk dereceli, SI1 berraklığa sahip sonsuzluk pırlantası $8,447 ila $8,892 arasında tutarken, James Allen’daki aynı kesim pırlanta $4,280 gibi bir bedelle, neredeyse yarı fiyatına gelecektir.

Yüksek Performans (ideal kesim) Pırlanta, Fiyatına Değer mi? 

Sonuç itibarı ile kusursuz renkte, lekesiz bir pırlantayı Yüksek Performans (ideal kesim) fiyat etiketi olmadan da alabilirsiniz. Hatta pırlantanızda biraz sarı tonu olup olmamasına bile karar verebilir veya süslü bir tarz bile tercih edebilirsiniz. Tüm bu seçenekler çok daha az para harcamanızı sağlayabilir.

Ancak, biraz daha özenli bir dokunuş arıyorsanız -elle seçilmiş, kusursuz simetride bir pırlanta gibi- o zaman, muhtemelen Yüksek Performans (ideal kesim) için daha fazla para harcamaya değecektir.

Sorunuz ?
1
Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhaba, hangi ofisimiz ile sizlere nasıl yardımcı olabiliriz ?